kapitalizm - serwis zwolennikow wolnego rynku

Strona główna


Superpaństwo wbrew narodomWyniki referendów we Francji i Holandii odzwierciedlają spontaniczną i naturalną reakcję społeczeństwa na coraz bardziej totalitarny model integracji europejskiej, który niesie ze sobą wprost praktyczne pogorszenie warunków życia zwykłym obywatelom i ich marginalizację. Francuzi i Holendrzy w wielkim odruchu instynktu samozachowawczego powiedzieli NIE wobec ponurej, ale realnej perspektywy zaniku ich ojczyzn - Wielkiej Francji i Holandii.

Wydaje się, że był to ostatni moment, aby wyartykułować swój głos wolności w ramach demokracji bezpośredniej. Bowiem dzień po dniu Unia Europejska ogranicza wszelkie formy demokracji, budując niebezpieczny system dyktatury elit.

Niech ten głos Francji i Holandii zostanie usłyszany przez inne narody, niech je przebudzi, niech doda im odwagi, niech uprzytomni też obecnym konstruktorom Unii Europejskiej, że prowadzą Europę w ślepy zaułek, tworząc na siłę, wbrew narodom, sztuczne superpaństwo. Taki kierunek de facto prowadzący do upadku Europy proponowała eurokonstytucja.

Dziś Europa gubi się w chaosie moralnym, upada gospodarczo, rosną społeczne niepokoje. Dzieje się tak, gdyż, dla realizacji utopijnej idei superpaństwa, uderzono w prawa narodów. Przyszłość Europy można budować tylko na fundamencie prawdy. Jeżeli zależy nam na rozwoju Europy i rzeczywistej integracji narodów z zachowaniem ich wolności, trzeba budować Europę suwerennych państw dobrowolnie ze sobą współpracujących. Trzeba nam także stanąć w prawdzie wobec kulturowego dziedzictwa europejskiego i wobec faktów historycznych. Choćby ta prawda była dla niektórych trudna.

Europa zachowa swą wielkość i potencjał, jeśli uszanuje prawa narodów do samostanowienia, prawo każdego człowieka do życia i rozwoju, jeśli będzie wierna swemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, jeśli swą przyszłość będzie budować na prawie Bożym, na prawie naturalnym. Zgubą dla Europy są wszelkie próby totalitarnego podporządkowania narodów. Jan Paweł II wyznaczył nam kierunek: "tylko z Chrystusem można zbudować trwały dom Europejski"

Witold Tomczak
(6 czerwca 2005)

Skomentuj ten artykuł
(wpisując jego tytuł w temat)

(Autor tekstu jest europarlamentarzystą. Tytuł pochodzi od redakcji)


Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4

Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail


ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię
Polska - UE
zbiór tekstów