Strona główna


UE: oszczędni obywatele w sieci biurokratów

Zdecydowałem się dodać parę uwag do dyskusji p.Laskowskiego i p.Machaja.

p.Laskowski: regulacje prawne nie służą (z zasady) do ograniczania rynku.

Zgadzam się , że regulacje prawnie nie służą do ograniczania rynku bo one nie są celem , ale środkami! Cel może być dowolny ("dobro konsumenta") , ale osiąga się go zawsze przez ograniczenie rynku. Moim zdaniem pomylił pan więc środki z celami.

p.Machaj: Chyba tylko w imię dziwnego (zboczonego?) pociągu do liniowości ; Nieważna jest liniowość, liczy się wysokość podatku

Główną zaletą podatku liniowego i pogłównego jest jego prostota i przejrzystość . Progresja często skłania do ukrywania części swoich dochodów. Jest to bardzo ważny aspekt dochodowych podatków neutralnych. Oczywiście zgadzam się z p.Machajem , że wysokość jest jednak czynnikiem najważniejszym.

p.Laskowski: W UE nie ma wolnego rynku?

Oczywiście p.Laskowski ma rację , w UE jest wolny rynek , ale z dużą dawką interwencjonizmu. Jak słusznie zauważył Ludwig von Mises interwencjonizm nie oznacza socjalizmu , (trzecia , patologiczna, przejściowa droga jednak istnieje) ale interwencjonizm prowadzi do socjalizmu.

p.Laskowski: Tak, w UE istnieje "minimum VAT-owskie". Do którego chciałbym, aby doszła Polska.

Jest to jednak bardzo niebezpieczna praktyka. Działania UE mające na celu ujednolicenie stawek VAT-u oddalają granice tolerancji na pomysły biurokratów i prowadzą do dalszych regulacji w zakresie wielu innych podatków. Dlatego napawają mnie niepokojem opinie Komisji Europejskiej na temat podatków w Irlandii oraz najnowszy twór UE:

"Od przyszłego roku szczelniejsza stanie się sieć, w jaką ministrowie finansów Unii Europejskiej próbują łapać oszczędnych obywateli. 15 krajów unii uzgodniło właśnie, że 12 z nich będzie sobie nawzajem przekazywać informacje o wysokości dochodów z bankowych lokat tych osób, które próbując uciekać przed podatkami w rodzimych bankach, składają depozyty zagranicą."

Gazeta Bankowa Nr.4 , 27 stycznia 2003

I ostatnia uwaga nie dotycząca już treści a raczej formy tekstu p.Laskowskiego . Jak napisał lewicujący Umberto Eco, ucieczka w wielokropek służy z jednej strony do nadania słowom patosu , ale z drugiej wyraża strach przed górnolotnością.

Jak wyglądałby Hamlet jeśli Szekspir bałby się własnych słów? "Być....albo....nie być. Oto.....jest pytanie" itd.

Maciej Wąsek

(17 luty 2003)

Skomentuj ten artykuł

Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek

Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4

Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail


ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię
Polska - UE
zbiór tekstów