Strona główna


Sąsiedzi"UE to nie tylko obecnie (jak sami to zauważają) blok gospodarczy, ale i państwowotwórczy, i w przyszłości z tego powodu coraz bardziej militarny. Integracja tego typu, byleby tylko bardziej konfederacja, niż federacja, zwiększa wymianę ludności różnej narodowości" - pisze w swoim artykule Nie psioczmy na UE, pan Rafał Kopko.

Jest to powód, dla którego wypowiadałem się przeciwko podpisywaniu traktatów tworzących UE, i który uważam za przyczynę późniejszych nieszczęść. Ludzie będą swobodnie poruszać się w przestrzeni jednego kraju, budować domy w różnych prowincjach. W chwili rozpadu UE, który nastąpi, czy za 2 pokolenia, czy za 10, nastąpi powtórka Jugosławii. Nie szkodzi, jeżeli Hiszpan zamieszka pod Zielonką, albo Grek w Kolbuszowej. Ale np. Niemcy na Śląsku, Pomorzu czy Mazurach, mieszkający w zwartych grupach, to będzie klęska i nieszczęście. I dla nich i dla wszystkich Polaków. Podobnie Litwini w Suwałkach, i wszyscy inni w podobnych sytuacjach.

Należałoby radzić ludziom: jeżeli przeprowadzasz się w granicach UE, staraj się nie wyjeżdżać do państwa sąsiadującego z Twoim; unikaj również sąsiedztwa swoich rodaków. Obce dzielnice zawsze miejscowych denerwują, naruszają poczucie bezpieczeństwa.

Litwini, Łotysze i Estońcy do dziś denerwują się z powodu potomków kolonizatorów sowieckich, żądających praw obywatelskich, poza prawem do powrotu tam, skąd przyjechali. Np. Angolańczycy takie problemy rozwiązali - potomkowie kolonizatorów są już w Portugalii. Ale Irlandczycy mają kłopot - utracili Irlandię północną. Serbowie już przegrali - stracili kawałek kraju na rzecz Albańczyków.

Dlaczego podnoszę taki problem na stronie wolnościowej? Ponieważ warunki istnieją takie, jakie istnieją, i jeżeli będę się wstydził odezwać niczego nie zmienię.

Paweł Tyliński
(16 sierpnia 2004)

Skomentuj ten artykuł
(wpisując jego tytuł w temat)


Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4

Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail


ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię
Polska - UE
zbiór tekstów