kapitalizm - serwis zwolennikow wolnego rynku

Strona główna


W UE jest wolny rynek!

Pan Krzysztof Kurdyła poruszył kilka ważnych kwestii. Z wieloma jego postulatami się nie zgadzam, ale warto popolemizować.
 • Idealizm. Tak, w UE istnieje "minimum VAT-owskie". Do którego chciałbym, aby doszła Polska. Jest to podatek "unijny" i taką wysokość w ramach kompromisu uzyskano - czy podoba nam się to, czy nie...(na marginesie - Polska na "równaniu" VAT wyszłaby dobrze - zakładając, że ton nadawałyby Niemcy - 16 %)

 • "Naciski". Otóż cała UE to taki "konglomerat nacisków". Państwa starają się zaś, w ramach różnych porozumień, kierować tymi "naciskami" na swoją korzyść...Niektóre "naciski" mają charakter czysto propagandowy, inne są absurdalne, jeszcze inne mają przysłaniać rzeczywiste intencje naciskających. Ot, klasyczna polityka. Ale p.Kurdyła pisze o bardzo specyficznym nacisku - "fiskalnym". W UE ukształtowały się tutaj 2 ośrodki :
  - francusko - niemiecki ("wewnętrzny") oraz
  - anglosasko - skandynawsko - włosko - hiszpański ("zewnętrzny")

  Obecnie nie ma szans na żadne "ujednolicenie" PIT - i nie zanosi się, aby to kiedykolwiek nastąpiło - od początku w UE istnieje tutaj "pat". Nie tylko w tej sprawie UE nie jest monolitem i nie będzie...Tak samo, wbrew wielu opiniom, nie ma szans na to, aby UE stało się jednym "państwem" - po prostu "nie zrobi się omleta z jajek na twardo"... Ale w sprawie ujednolicania podatków odsyłam do licznych opinii analityków finansowych - ten argument to taki odwieczny straszak, np. Francuzów : "Obywatele! Wredni Irlandczycy nie chcą podwyższyć podatków i dlatego u nas mamy kryzys...". Zbyt wiele sprzecznych interesów spotykamy w UE, aby coś się w tej materii zmieniło...

 • VAT. Tutaj absolutnie nie zgadzam się z p .Kurdyłą. Uważam, że VAT dobrze rekompensuje obniżenie lub znoszenie innych podatków (bezpośrednich), działając stosunkowo neutralnie. Pewnie, że nie ma podatków idealnie neutralnych, ale to już jest inna dyskusja. Co do wysokości VAT-u. Koszta pobierania i rozliczania tego podatku wynoszą ok.5% wpływów z niego (co nie znaczy, że nie można by tego obniżyć), w związku z tym, moim zdaniem, należałoby osiągnąć chociażby stawkę podstawową 18 % - byłoby nieźle... Zniesienie podatku VAT? A może zniesienie wszystkich podatków...? Wtedy gospodarka dopiero dostałaby "kopa" - szczególnie, jeżeli państwo nie utrzymywałoby sądownictwa, policji, wojska i innych instytucji. Za to mafia byłaby droga, ale przynajmniej "prywatna", co? Jak p. Kurdyła oszacował skutki ew. obniżenia VAT-u do 5-7%? Czy zdaje sobie sprawę z niedoborów w budżecie w takiej sytuacji?

 • Budżet. Znowu "litania". Ograniczenie wydatków sztywnych - jak najbardziej. Problemy polskiego budżetu znane są chyba wszystkim. Sama restrukturyzacja i prywatyzacja górnictwa uwolniłaby wiele środków. Ale tego nie robi się z dnia na dzień... A 30 % VAT nam nie grozi - mimo pragnień p.Kurdyły, bo pewnie wtedy rozpocząłby "kontrrewolucję"...

 • "Jedynym decydentem powinien być klient". Tak, to piękna sentencja. I prawdziwa. Tak właśnie działa normalny rynek. Dlatego jakiekolwiek koncesje (czy zezwolenia) mają rację bytu tylko tam, gdzie skutki działalności gospodarczej mogą mieć znaczący (np. katastrofalny) wpływ na całe zbiorowości i konieczne jest zapewnienie spełniania odpowiednich warunków i przestrzegania ich. Tak np. produkcja materiałów wybuchowych czy paliw - tutaj klient akurat nie może wiele, oprócz dokonania (lub nie) transakcji z producentem (dystrybutorem) - nie posiada możliwości wpływania na proces produkcji. A ze zdrowym rozsądkiem u ludzi bywa różnie, dlatego właśnie ta znienawidzona koncesja (zezwolenie) czasem się przydaje...Co nie oznacza, że wprowadzenie zezwolenia na hodowle pietruszki miałoby sens... Tutaj trzeba być szczególnie "wyczulonym" na działalność państwa...

 • UE. Na ten temat napisałem już wszystko, co myślę. Tylko jedna rzecz - regulacje prawne nie służą (z zasady) do ograniczania rynku, ale do ochrony praw i wolności jego uczestników. A absurdy prawne były, są i będą się pojawiać - niedoskonałość prawa, i tyle.

 • Podatek liniowy. W Polsce, obecnie, realna wysokość to 15-18 %. W Rosji (tak zachwalanej przez p.Kurdyłę), tak duża obniżka PIT (i liniowość) możliwa była dzięki...ekspansji VAT!!! Dlatego właśnie VAT to niezły podatek... Podatki powinny ogólnie być możliwie najniższe - decyduje skala tych "możliwości". Inaczej dochodzimy do absurdu "licytacji w dół" i wniosku, że najlepszy podatek, to brak podatku... Biorąc pod uwagę wszystkie następstwa takiego (bez)myślenia rzucam prowokacyjnie: "brak podatków oznacza w konsekwencji brak rynku"...

 • Podatek pogłówny. Ufff - ostatnio "wylałem" mnóstwo "wirtualnego atramentu" na polemikę dotyczącą tego podatku. W skrócie :

  a.) zależnie od tego, jak określimy krąg podatników, pogłówny oznacza :
  - płacę minimalną (groźną, bo fiskalną!)
  - przymus pracy (totalitarne bagno) plus płacę minimalną

  Jeżeli jako podatników pogłównego wskażemy wszystkich pracujących - każda jego wysokość zadziała niczym płaca minimalna (obecnie wynosiłby on 600 zł - zgroza). To oznacza dodatkowe koszty dla przedsiębiorców, sztywność podatku (brak harmonijnego "podążania" za dochodami) i konieczność administracyjnego weryfikowania faktu pracy.

  Jeżeli jako podatnika wskażemy każdego obywatela (np. kryterium pełnoletności) mamy przymus pracy (na podatek!).

  Dodatkowo, biorąc pod uwagę cyklicznie zmiany rządów, dochodzi ryzyko w postaci siermiężnych zmian obciążeń podatkowych (za JKM - 600 zł, za Ikonowicza - 2000 zł).

  Pogłówny sprawdza się w 2 przypadkach: pańszczyźnianego chłopa i jako dobrowolna "zrzuta" ad hoc...

  I wystarczy.

 • W UE nie ma wolnego rynku? W pewnych sferach można mówić o zbędnych regulacjach lub o nadmiernym fiskalizmie, to prawda. Ale na takiej samej zasadzie można mówić, że w USA nie ma wolnego rynku, ponieważ dotuje się rolnictwo, hutnictwo i istnieją normy sanitarne... Czy na taki wniosek p. Kurdyła odważyłby się ?

Tomasz Laskowski
(27 stycznia 2003)
Skomentuj ten artykuł

P.S. NAFTA to dobry "wynalazek". Dlatego wstąpmy do UE i rozwijajmy kontakty z NAFTA

Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek

Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4

Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail


ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię
Polska - UE
zbiór tekstów