Strona główna
Kto przetrwa na rynku?

Poniżej publikujemy polemikę p. Stanisława Chmielewskiego do artykułu p. Piotra Luberdy - Maksymalne ceny - maksymalna klapa...

Zupełnie umknęła mojej uwadze odpowiedz Pana Piotra Luberdy zawarta w artykule Maksymalne ceny - maksymalna klapa, więc czym prędzej śpieszę z wyjaśnieniem.

Tak, oczywiście moja historyjka z artykułu "Mises nie wszystko pisał serio?" z 12 października 2009 roku, miała być tendencyjna, a poza tym miała też zawierać elementy humorystyczne (takie teksty są "pełniejsze życia").

Na ten temat miałem już okazję rozmawiać z kilkoma osobami i teza Pana Piotra Luberdy: "muszę rozważyć >>reorganizację<< kosztów ( płace? surowce? kreatywna księgowośc? cięcie kwot na reklamę? szara strefa? i tysiąc innych rzeczy...) Nie twierdzę , że się uda....przecież produkty znikają , firmy upadają , ludzie tracą pracę..." jest dość powszechna.

Dla mnie jednak taka teza jest kpiną z zasad konkurencji i wolnego rynku. Oznacza bowiem, że do bardziej optymalnej organizacji naszej pracy czyli lepszej obsługi klienta zachęcają nas ... wysokie podatki, podczas gdy ja naiwnie sądziłem, że to w wyniku konkurencji na rynku pozostają ci przedsiębiorcy którzy najlepiej spełniają potrzeby konsumentów.

Rozumiem, że Pan Piotr Luberda jest lekarzem, trudno się dziś w Polsce doszukiwać w tej branży zdrowej konkurencji i zasad wolnego rynku, więc może dlatego nie zauważył takiego mechanizmu, ale wyobraźni troszkę przecież można mieć, wszyscy w końcu dokonujemy zakupów na allegro.

Jako, że mnie przypadło funkcjonować w branży gdzie regulacje państwowe są niewielkie więc i konkurencja jest dość spora chciałbym poinformować, że na wolnym rynku przedsiębiorcy którzy zaniedbają powyższych czynności nie dotrwają do czasu, gdy to opodatkowanie zostaje wprowadzone, lecz już od dawna znajdują się na śmietniku gospodarczej historii.

Tak więc później gdy przychodzi im się zmierzyć z opodatkowaniem nie mają tutaj zbyt dużych możliwości.

Stanisław Chmielewski
(4 stycznia 2010)

Skomentuj ten artykuł
(wpisując jego tytuł w temat)

Umieść poniższe bannery na swojej stronie WWW


Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4
oooooooooooooooooooooooi
Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail

ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię