Strona główna


Inne spojrzenie na własność

Dzięki działaniom Polish-American Foundation for Economic Research & Education (PAFERE) w październiku ub. roku odbyła się w Warszawie konferencja na temat poszanowania własności prywatnej. Książka pt. Kradzież a rozwój gospodarczy jest podsumowaniem tej konferencji. Zawiera wystąpienia wszystkich prelegentów (Alejandro A. Chafuen, Robert Gwiazdowski, Paweł Szałamacha, Stanisław Michalkiewicz, Michał Wojciechowski, Jan Fijor, Władysław Kulesza, Mateusz Machaj, Jan Stefanowicz, Tomasz Teluk)), a także podsumowanie poruszanych na niej zagadnień napisaną piórem p. Wojciecha Popieli oraz słowo wstępne prezesa PAFERE p. Jana M. Małka.

Wydawać by się mogło, że sama idea konferencji, jak i obecne wydanie jej w formie książkowej, są trochę spóźnione, gdyż wedle powszechnego mniemania Polska należy do krajów przestrzegających szeroko rozumianej własności prywatnej. Taki pogląd w zderzeniu z wystąpieniami znanych publicystów i naukowców nie wytrzymuje jednak krytyki. W swoich wystąpieniach obnażają oni realny stan poszanowania własności prywatnej we współczesnej Polsce. Wnioski jakie z nich wypływają są zatrważające: nie żyjemy bowiem w żadnym państwie prawa, ani nawet w państwie, które broni obywateli przed naruszaniem ich własności. A nie broni dlatego, że ono samo jest największym grabieżcą obywateli.

Na tym jednak nie koniec: idea powszechnych ubezpieczeń społecznych, a także sama konstytucja to nic innego jak odpowiednio: największy przekręt współczesnego państwa oraz katalog praw dopuszczających - ni mniej ni więcej - grabienie obywateli.

Czy zatem dobrze, że taka monografia ukazała się na rynku wydawniczym? Wydaje się, że nawet bardzo dobrze, gdyż stwarza doskonałą okazję do przekonania się, że rzeczywistość prawno-ustrojowa, w której żyjemy, jest zgoła inna od tej, o której wciąż słyszymy w mediach. Ponadto przestudiowanie tych wystąpień dostarczy każdemu czytelnikowi wielu wcześniej nieznanych argumentów. Z powodzeniem mogą być one wykorzystane w dyskusjach na temat obrony własności przed zakusami zarówno ze strony państwa jak i idei, które lansują pomyślność społeczno-gospodarczą narodów bez poszanowania własności prywatnej.

Paweł Buczkowski
(21 sierpnia 2006)


Kradzież a rozwój gospodarczy - Warszawa 2006, Wydawnictwo ARWIL, str. 162.
Wpłaty na konto: ARWIL S.C. 02-456 Warszawa, ul. Czereśniowa 16, Nr: 47 1060 0076 0000 4048 8005 6760; Cena książki 15 zł plus koszty wysyłki (przy wpłacie na konto doliczyć należy 3,5 zł, przy pobraniu 9 zł)
Zobacz także >>>

Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Wśród autorów tekstów
m.in.:

Ludwig von Mises
O.Robert Sirico
Lawrence W. Reed
Doug Bandow
Walter Block
Donald K. Jonas
Burtom Folsom
Alan Levite
Paul A. Cleveland
Hans F. Sennholz
Albert J. Nock
Dwight R. Lee
Michael Novak

ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij recenzję