Strona główna
W związku z listami od Czytelnika...
Pytania o Skandynawię...


Listy od Czytelnika

Od: panmzawka@gazeta.pl
DW: Strona Prokapitalistyczna
Temat: Pytanie do liberałów
Data: 16 stycznia 2007 00:06

Dlaczego kraje takie jak Szwecja, Finlandia, Islandia, gdzie podatki są wysokie, (w kazdym razie wyższe niz w Polsce) mają się całkiem dobrze mimo panujacego tam "socjalizmu", a bezrobocie jest tam niskie? Dlaczego ich gospodarki jeszcze nie upadły?! Coś jest nie tak z waszą demagogią liberalną...
Niestety fakty przeczą waszej doktrynie!

Socjał

----------------------------------

Od: panmzawka@gazeta.pl
Do: Strona Prokapitalistyczna
Temat: Pytanie do liberałów
Data: 16 stycznia 2007 00:57

Dlaczego kraje o najwyższych obciążeniach podatkowych na świecie (w każdym razie o wiele wyższych niż w Polsce), nie bójmy się tego nazwać po imieniu -realizujące od lat faktyczne idee socjalistyczne: Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia czy Finlandia są w doskonałej kondycji, zajmują czołowe miejsca w rankingach jakości życia, ale i konkurencyjności gospodarek??? Trudno chyba stwierdzić że dzieje sie to MIMO socjalizmu, chyba raczej DZIĘKI Niemu?

Socjał
Odpowiedź na list Socjała "Pytanie do liberałów"

Temat ciekawy, choć trzeba by zacząć od precyzyjniejszego sformułowania problemu, a nie od zarzucania partnerowi dyskusji "demagogii". Po pierwsze, należałoby przytoczyć konkretne dane, a więc wskaźniki, na które powołuje się Socjał.

Po drugie, trzeba by się przyjrzeć, o czym rzeczywiście mówią te wskaźniki, np. co się uwzględnia w rankingach "jakości życia" i "konkurencyjności gospodarek". Wielu ekonomistów, ale także socjalistów (np. Jeremy Rifkin w "Europejskim marzeniu") podaje w wątpliwość miarodajność różnych wskaźników typu makro, i słusznie.

Po trzecie, przyjrzyjmy się nie tyle wskaźnikom, co samemu życiu. Z jakiegoś powodu główne kierunki emigracji bądź marzeń o emigracji (np. z Polski) nie wiodą do Szwecji, Danii, Islandii i Finlandii, lecz do Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, mimo że np. w Szwecji, o ile wiem, nie obowiązuje Polaka pozwolenie na pracę, a do USA obowiązują wciąż wizy. Z jakiegoś powodu alkoholizm Duńczyków, Szwedów i Finów jest poważnym problemem, z którym rządy tych krajów próbują walczyć za pomocą częściowej prohibicji i horendalnych akcyz monopolowych (chyba bezskutecznie). Z jakiegoś powodu pojęcie rodziny np. w Szwecji właściwie już przestało istnieć.

Po czwarte, wiele przodujących krajów socjalistycznych trzyma się dzielnie i prowadzi w rankingach przez wiele lat, np. ZSSR przez prawie 70 lat był bodajże "drugą gospodarką na świecie" i już już doganiał, a nawet przeganiał inne potęgi pod wieloma względami, a jednak wielu jego obywateli nie było tym przodowaniem zachwyconych.

Wprawdzie dyskusja "Co lepsze: socjalizm, czy kapitalizm?" na początku XXI wieku, po ukazaniu się takich książek, jak "Human Action" Ludwiga von Misesa czy "Konstytucja wolności" Fryderyka Von Hayeka, to wyważanie otwartych drzwi, ale jeśli ktoś widzi potrzebę takiego wyważania, to oczywiście warto ją prowadzić. Mam więc nadzieję, że nie będę w niej jedynym partnerem Socjała.

Witold Falkowski
(26 luty 2007)

Czytaj pozostałe odpowiedzi na listy Socjała

Skomentuj ten artykuł
(wpisując jego tytuł w temat)Umieść poniższe bannery na swojej stronie WWW

Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Książki
polecane

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4
oooooooooooooooooooooooi
Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail

ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię