Strona główna

Polska-UE: sprawa jest już przesądzona ...

Czy jestem za integracją europejską? Tak! Czy jestem za UE? Nie! Czy Polska wejdzie do UE? Niestety tak!

Ta sprawa jest już przesądzona. Ciągle wypatrujemy jakichś raf, na których "nasze" prounijne aspiracje się rozbiją, ale za każdym razem gdy wydaje się, że jakaś przeszkoda jest nie do przejścia, obu stronom - unijnej i polskiej - udaje się znaleźć jakieś wyjście awaryjne. I tak już pozostanie do samego końca negocjacji, i podobnie będzie w przypadku procedur ratyfikacyjnych w poszczególnych państwach członkowskich i kandydujących. Dla europejskiej socjalno-demokratyczno- liberalnej "elity" integracja w ramach UE jest historyczną koniecznością, więc na tej drodze problemem nie będzie żadna, nawet największa kłoda rzucona jej pod nogi.

Czy jest w Polsce ktoś, kto ma taką siłę, aby jednak ten nieszczęsny proces powstrzymać? Oczywiście mógłby to zrobić tylko Kościół katolicki, ale jak wiadomo biskupi w swej masie postanowili poprzeć integrację w ramach UE. Czy to źle? Kościół z pewnością pragnąłby Europy urządzonej inaczej niż to jest dziś, ale cóż miał począć. Kościół musi być tam gdzie są ludzie, a ludzie chcą być w Unii. Gdyby w Polsce istniała silna antyunijna formacja prawicowa (a nie "prawicowa" jak LPR), pewnie to ona otrzymałaby wsparcie hierarchii Kościoła katolickiego. A że tak nie jest, to nie wina księży.

Czy widzę w związku z tym jeszcze jakąś nadzieję? Pozostaje chyba tylko czekanie na dzień, w którym zbiurokratyzowana, etatystyczna gospodarka europejska zatka się na dobre. Gdy europejski suwerenny lud nie będzie już w stanie wygenerować z siebie siły zdolnej do naprawy zepsutego mechanizmu, być może prawdziwa wolność znowu zatriumfuje. Prezydent USA Reagan powiedział kiedyś o socjalistach, że ci "wypowiedzieli wojnę biedzie, i bieda wygrała". Ale kto to wie, jak dużo czasu zajmie biedzie zwycięstwo nad socjalistycznymi państwami dobrobytu? To może trwać długo, za długo...

Aleksander Chromik


Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek

Spis Autorów

Komentarz tygodnia

Czytelnicy
piszą

1 2 3 4

Subskrypcja
Jeśli chcesz być powiadamiany o nowościach na "SP" wpisz swój adres e-mail


Powiadom znajomego o "SP" wpisując jego adres e-mail


Stowarzyszenie KoLiberZbiór tekstów
o UE

Czytelnicy
"SP" o UE
ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię