Strona główna
Chińscy kolesie i gigantomiania
czyli gdzie się podziała wolność?

(artykuł do dyskusji)

Rządzących Chinami pseudokomunistów owładnęła iście "matrixowa" wizja stworzenia państwa dobrobytu i dużych możliwości , w którym na próżno możnaby doszukać się swobody wypowiadania własnych przekonań i respektowania praw człowieka. Najwyrażniej następcy "MAO" nie zauważają tego , że na drodze do zrealizowania ich "marzenia" stoją niezbyt wysublimowane prawidła ekonomiczno-gospodarcze , w myśl których ograniczenie wolności jednostki i jej dostępu do informacji przekreśla szanse na zbudowanie przyszłej potęgi "chińskiego smoka".

Nie ulega wątpliwości , że chińscy przywódcy poszli na kursy nowej ekonomii i pragną upodobnić swój kraj do zachodnich demokracji. Ale tylko i wyłącznie w dziedzinie" gospodarki kolesi".W pozostałych obszarach życia zdają się nie zdawać sobie sprawy z tego , że aby osiągnąć rozwój ekonomiczny należy stworzyć państwo prawa , którego idee są po prostu niezbędne . Zamiast tego dają wyraz swojej gigantomanii budując tamy - olbrzymy i realizując program kosmiczny, którego celem ma być lądowanie na Księżycu. Potrzebujący nowych technologii jak chory lekarstwa rząd chiński nawiązuję wspólpracę z Doliną Krzemową , która juz zapomniała o tym , że powstała w duchu wolności jednostki bez której innowacje technologiczne po prostu by nie powstały.

Przedsiębiorczy Chińczycy rozumieją , że napływ zagranicznych inwestorów jest dla ich interesów niezbędny. Wykorzystują zatem atut taniej siły roboczej i kuszą niemal każdego producenta na świecie począwszy od polskiej marki "RESERVED" a skończywszy na takich globalnych potentatach jak NIKE. Nawet współpraca z oficjalnie "zbuntowaną prowincją" czyli Tajwanem układa się jak najlepiej. Tajwańscy przedsiębiorcy nie od dziś zakładają na kontynencie fabryki do spółki z państwowymi przedsiębiorstwami . Chiny potrzebują technologii i know-how , które nowoczesny TAjwan posiada.

Chiński pościg za światem dotyczy również sfery filmu i rozrywki. Kręcąc takie filmy jak "HERO" Pekin rzucił wyzwanie Hollywood nie zauważając, że sam będąc państwowym molochem goni niezwykle szybki prywatny biznes. Organizując Olimpadę Chiny zrobią wszystko aby wymazać w społeczności międzynarodowej świadomość o wymordowaniu Tybetańczyków i rozjechaniu gąsienicami czołgów rewolty studenckiej roku 1989. W końcu teraz są biznesmenami . To właśnie dlatego dochodzi do samospaleń na miejcu dawnej tragedii - placu Tienanmen. Mają nam one nie pozwolić zapomnieć o tym , że Chiny nie są wolnym krajem.

W dziedzinie polityki zagranicznej , którą rozgrywa się na płaszczyznach zarówno stosunków militarnych jak gospodarczych postępowanie chińskiej dyplomacji jest naznaczone bezsensownym dualizmem, który już raz wyraził się w doktrynie" jedno państwo - dwa sytemy ( kwestia Hong-Kongu). Z jednej strony bowiem przeprowadza się manewry wojskowe u wybrzeży Tajwanu a z drugiej otwiera się kolejną spółkę z udziałem "wyspiarskiego kapitału". W polityce wewnętrznej nie jest lepiej.

Chiny mogą nie pójść drogą dalszych reform ekonomicznych ponieważ wymusiłyby one zmianę całego systemu. Dobrze zdaje sobie z tego sprawę partia, która przecież nie odda władzy dobrowolnie. Wie również , że bez świata i jego gospodarki państwo będzie miało poważne problemy ekonomiczne. Innym rozwiązaniem jest obudzenie starych demonów i pójście wypróbowaną już drogą nacjonalizmu i izolacji ( vide Korea Północna).To jednak nie opłaci się chińskim kacykom , którzy przemawiając na tle czerwonego sztandaru posyłają swoje dzieci na renomowane amerykańskie uniwersytety aby ukończyły kursy MBA. Chiński smok znalazł się zatem na rozdrożu.To , którą drogę obierze zadecyduje o kształcie naszego świata i dotyczy każdego z nas.

Paweł Gruszecki
(17 listopada 2003)

Skomentuj ten artykuł
(wpisując jego tytuł w temat)Umieść poniższe bannery na swojej stronie WWW
Webmaster
Copyright 2001, Paweł Sztąberek
Wśród autorów tekstów
m.in.:

Ludwig von Mises
Mark Skousen
Lawrence W. Reed
Doug Bandow
Walter Block
Donald K. Jonas
Burtom Folsom
Alan Levite
Paul A. Cleveland
Hans F. Sennholz
Albert J. Nock
Dwight R. Lee
Michael Novak

ooooooooooooooooooooooooi
Przyślij swoją opinię


Czytelnicy
piszą